פול מקרטני- מופע לעשירים לצד לחם ושעשועים להמונים

פרסום תמחור הכרטיסים להופעה של פול מקרטני צבט לי את הלב. מחיר של 490 או אפילו 1500 שקלים הוא בגדר הסביר, ורובנו, לעיתים, מוציאים סכומים גדולים יותר על בילוי ועל פנאי. אלא שהמיקום העצמי בחלוקה הזו בפארק הירקון יחד עם המרחק מהבמה, מבטאים להפליא את מיקומנו בחברה. אז איפה אתם ממוקמים ? בדשא? בטריבונות?
רגע, שלא אשכח חלילה את מתחם המיוחסים. אם נתעלם מהפער (פי 10 מהכרטיס הזול), איך ניתן לרכוש בכלל כרטיס למתחם זה? פורסם בכל אמצעי התקשורת שיש לפנות בפנייה אישית למפיקים, איך בדיוק? למישהו יש את מספר הטלפון שלהם שנוכל להפיץ?
נאיבית שכמותי, איך יכולתי לדמיין שאין מעמדות? ואין זה משנה כלל אם אני רוצה להשקיע את הסכום הגבוה הזה (כמובן שלא, רבע משכר לימוד לתואר שני, יש מקדמה לשלם, ואולי אעדיף לצאת לשופינג). נו טוב, יהיה מי שיחדד לי זאת היטב, אם לרגע שכחתי לאן אני שייכת. אולי אני טועה. אני אשמח לגלות שכל אחד שרוצה לרכוש לעצמו כרטיס במתחם זה, גם יכול באותה פנייה אישית, אבל עד כה לא שמעתי על מישהו שעשה זאת.
בכל מופע יש מקומות טובים וטובים פחות שמבטאים את סכום הכסף שכל אחד מוכן ויכול להשקיע בחוויה האישית שלו, וכמעט בכל מופע יש מקומות VIP, ובמופע בסדר גודל כזה, תמיד יהיו צופים שיעמדו מרחוק- זה לא העניין. אולי זה כל ההייפ שיצרו סביב הגעתו לארץ, חלק משיטת שיווק שכיחה. אבל כל ההתרחשויות האחרונות מסביב, לי אישית, רק חידדו את הפער הגדל, שאין מדובר בהשקעה של 5k שקלים או לא, יש מתחם סגור שכף הרגל של "פשוטי העם" לא תדרוך בו. אה כן, הם יכולים רק להסתכל מרחוק, הרי צריך לספק להמונים "לחם ושעשועים".

ד"ר אייזיק לובלסקי כתב היטב:
"מוזיקת הפופ היא המוזיקה הפופולרית של ההמונים, שגאתה והצליחה כמחאה וכתחליף לעולם המוזיקה האליטיסטית של הדורות הקודמים. חלק מהותי מתרבות הפופ מחייב נגישות של ההמונים למוצרי התרבות, גם בהקשר לטעם ולקלות היחסית, אך בהחלט גם בהקשר הכלכלי. והנה, הגלגל מסתובב, ופול מקרטני, מי שנחשב לממציא מוזיקת הפופ, הפך בעל כורחו למבשר חזרתו של האליטיזם הישן, זה המבדל בין עשיר לעני, זה המעשיר תרבותית את בעל הממון ומשאיר את העני בדלות החומר. מעניין מה היה ג'ון לנון חושב על זה"

פוסט זה פורסם בקטגוריה תקשורת, תרבות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

17 תגובות על פול מקרטני- מופע לעשירים לצד לחם ושעשועים להמונים

 1. רמי הגיב:

  מעולה 😛

 2. אברון הגיב:

  קראתי את ד"ר אייזיק לובלסקי ולא יכולתי להסכים יותר. הוא דייק בכל התייחסות שלו למופע ואת הרחבת את זה לכיוון של הפרולטריון, פשוטי העם, תת-מעמד. טוב עשית. ההופעה הזו היא ביטוי של כל הגועל נפש שאליה הגיעה החברה הישראלית מעריצת האוליגרכים. החברה הסוגדת לכסף ולאלה שעשו כסף 😈

 3. BoR|S הגיב:

  סליחה על הסטת מוקד הדיון הרגעית. משהו בפוסט שלך צרם לי יותר: "רבע משכר לימוד לתואר שני".
  שכר הלימוד לתואר שני מהווה כ-60% משכר הלימוד לתואר ראשון. רק אני חושב שמדובר בבעיה גדולה בהרבה משיטת התמחור האיומה הזאת שדיברת עליה בכל הקשור להופעות של אומנים מחו"ל (אפילו אם זה רבע מן הביטלס)?

 4. לימור! מה נשמע? 🙂

  כתבת יפה, נקודתי ועוקצני (שזה חיובי).
  יש סיכוי גדול מאוד שאת צודקת ובכל זאת, יש גם סיכוי שפשוט שכחת שעדיין מדובר בישראלים. וישראלים, כמו שרק ישראלים יודעים כל הזמן, בכל מקום ובכל אפשרות לעשות – מעוניינים להרוויח כמה שיותר כסף. אז הם עושים שיווק אגרסיבי ואז דוחפים מחירים.לי זה יותר נראה כמו מקרה של "דע את הקהל שלך". הרי בוא נודה – פשוטי העם, לפחות איך שהרגשתי מהמאמר שהצגת אותם – לא מאזינים לזמרים כמו פול מקרטני. (דרך אגב, אני מחשיב את עצמי כפשוט עם אז אין פה מקרה של יהירות). לעומת זאת, צפון תל אביביים, אלו שבזמן המלחמה הלכו לים, אלו שיש להם המון כסף או בקיצור, אלה שיהיו מוכנים לשלם 5000 ש"ח על כרטיס סופר VIP בשביל לשמוע הופעה – הם בדרך כלל הקהל של הופעות שכאלה.

  ולסיכום, מעולם לא הייתי בהופעה, בטח לא בסדר גודל של זמר כזה וכאן נובעת השאלה: האם לא הולכים להופעה כדי לשמוע את הזמר בהופעה חיה? 🙂

 5. לימורצ הגיב:

  רמי, תודה 🙂

  אברון, מסכימה שכל ההתנהלות מסביב לדאבוננו, אכן מבטאת זאת. וחבל, כי רבים האנשים שרוצים רק לחוות ולהינות מהמופע.

  בוריס,
  רבע משכר לימוד לתואר שני לשנה אחת 🙂 יחי ההבדל! או שלא הבנתי אותך.
  ואם נעבור למספרים:
  בתואר ראשון אתה משלם 2.5% פלוס -מינוס (כ400 או 300 אחוז חלקי מספר נק"ז מלא לכל התואר)משכר לימוד בסיסי כפול מספר נק"ז שנתי.

  בתואר שני אתה משלם פי -2, 5% פלוס -מינוס (200 אחוז חלקי מספר נק"ז מלא לתואר) משכר לימוד בסיסי כפול מספר נק"ז שנתי. כשאתה מחוייב (והרבה לא יודעים זאת) לשלם בכל מקרה 25% לסמסטר לא משנה כמה נק"ז לקחת. עם תוספת תשלומים נלווים זה נע בין 16K -20K או יותר (תלוי כמה קורסים לקחת) לשנה 🙂

 6. לימור הגיב:

  ליאור,
  שלומי טוב:)
  כוונתי אחרת, אתה לא צריך להיות משוייך לאלפיון העליון כדי להינות מהמוזיקה של פול מקרטני או כל מוזקאי אחר, אבל כדי לרכוש את אותו כרטיס סופר VIP כנראה שכן, גם אם עכשיו מאוד מתחשק לך להשקיע 5K על כרטיס. כפי שרשמתי אולי אני טועה (הלוואי!) , ובכלל כל החלוקה המודגשת מאוד הזאת, עם הסכומים והמרחקים הללו יוצרים תחושה לא נעימה.
  כפי שרשמתי לאברון, אני בטוחה שמרבית האנשים שהולכים לשם- זה כדי להינות מהחוויה ולשמוע את המוזיקה שלו בלייב.

 7. BoR|S הגיב:

  אז כנראה שלא הבנתי אותך נכון. הבנתי מדברייך שתואר שני יותר זול מתואר ראשון.

 8. לימור הגיב:

  ועדיין אני לא חושבת שזה בסדר :), בכלל כל הדיוניים סביב שכר הלימוד שווים פוסט נפרד. נראה, אולי 🙂

 9. BoR|S הגיב:

  ללא ספק שווים פוסט נוסף! (כל דבר שיגרום לך לכתוב בתדירות גבוהה יותר :))

 10. לימור הגיב:

  פוסט מצויין וחשוב, רואים שהוא נכתב באהבה גדולה, מסכימה  (כמעט) עם כל מילה שנכתבה בו.

  "כך יוצרים המפיקים ומקרטני עצמו, את המצב השלילי הנורא ביותר. תרבות לעשירים. ויותר גרוע – תרבות פופ לעשירים…תמיד יהיו מעמדות והבדלים וזה הגיוני ולגיטימי ואני ממש לא קומוניסט. אבל בתרבות, הדבר שאמור להיות נגיש לכל עם בכל רגע, כדי ליצור חברה מאוחדת, עם מצפון וחמלה והבנה, ו(למען השם) קצת רוגע ושפיות…"

  חבל שלא מבינים זאת!

 11. אברון הגיב:

  אני חושב שכל העסק מסריח מתאוות בצע. מאפרטהייד בין עשירים שיכולים להרשות לעצמם צפיה בתנאים טובים, לבין פשוטי העם. וזה מגעיל אותי

 12. לימור הגיב:

  בכל הסטטיסטיקות בדיקת העוני נעשית בשיטת "האם המשפחה יכולה לרכוש לעצמה לחם וחלב", אך אין את ההבנה הזו שעוני תרבותי חמור לא פחות, ומרחיב את הפערים בחברה.

  בכל הקשור במופע, התחושה האישית שלי היא שהנה הבאנו את מקרטני שיופיע בפני העשירים, ואת הפרורים נזרוק מרחוק לשאר ההמון. לא תתעורר ביקורת.

  אני לא חושבת ש490 זה מחיר גבוה לכרטיס, אך כשרואים את התמורה עבור הסכום הזה, זה בהחלט כן. אני לא יכולה לשפוט אחרים שכן מוכנים לשלם כל סכום ולו רק כדי להיות נוכחים שם, אני אפילו יכולה גם להבין ממה זה נובע.

 13. וונדי24 הגיב:

  לא יודעת.
  מצד אחד, באמת הכרטיס עלה הרבה כסף. מצד שני, זה באמת נראה לי פשוט סדרי עדיפויות. אני לא רוצה לפתוח ויכוח על מיהו עני ומיהו עשיר, אבל בכל זאת, כששירתתי כמורה חיילת בנתיבות ראיתי משפחות "עניות" שמחוברות לכבלים וקונים מותגים. אבל אוכל הם קיבלו מעמותות סיוע.
  אני סטודנטית תפרנית.לא הלכתי להופעה אבל לא בגלל הכסף. הייתי בכיף מוציאה את הכסף הזה כדי להיות נוכחת שם.
  ובקשר למעמדות- זה באמת מעמדות? ההפקה מנסה להוציא כמה שיותר כסף, ומי שמוכן לשלם- שיבושם לו.
  אני לא מרגישה שלמישהו עם מקומות טובים יותר, ועם כסף רב יותר להוציא- הוא במעמד גבוה ממני.

  "ופול מקרטני, מי שנחשב לממציא מוזיקת הפופ, הפך בעל כורחו למבשר חזרתו של האליטיזם הישן"
  למה בעל כורחו?

 14. לימור הגיב:

  כפי שרשמתי אני לא חושבת שהכרטיס עלה הרבה, וברור שזה עניין של סדרי עדיפויות. לי הפריע החלוקה. אך בסופו של דבר דווקא מי שקנה את הכרטיס הזול היה קרוב ונהנה יותר, זה לא בגלל ההפקה, אלא בגלל בקשת האמן. ומה לעשות שמי שיכול להוציא 5000 לכרטיס הוא במעמד כלכלי גבוה יותר.ואם אני משאירה את הרגש בצד ההפקה נקטה בשיטת ה"גריפה", שלמקרה זה כנראה הייתה האפקטיבית ביותר.
  לגבי "בעל כורחו"- אני לא מכירה לפרטים את העשייה של מקרטני כדי לענות על השאלה הזו, אבל אולי זה מה שאנו רוצים גם להאמין.

 15. הדיפלומט הגיב:

  אם לנון היה חי כיום, כנראה שהוא היה גובה את אותו סכום להופעה שלו, אולי אפילו יותר… למה?

  כי הוא יוכל

  ונגיד יותר, אם הם היו מופיעים יחד במופע פול-לנון משותף אז היו גובים כפול, בכל זאת זו היסטוריה לראות רבע מהחיפושיות וזה זיכרון לכל הדורות שיבואו לראות לא פחות מחצי!?!

  לא, אין סיבה לדעתי לשלם להופעה סדר גודל של 20 ארוחות צהרים באוניברסיטה אבל זה רק סדר העדיפויות שלי, אני הוצאתי 1000 שקל על צניחה חופשית, מה זה אומר עלי? תנסו אתם לנחש…

 16. לימור הגיב:

  מה זה אומר עלייך? שאתה אוהב ספורט אתגרי? 🙂
  תלוי סדר עדפויות ותחומי עניין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s