של מי החיים האלה?

מרצה: "ע"י שימור אנרגיית החיים ניתן לחיות עד 120 שנה אפילו".
פז (סטודנט): "אז איך אוכל לשמר את אנרגיית החיים ולחיות עד 120?"
מרצה: "אתה מעשן?"
פז: "לא".
מרצה: "אוכל ג'אנק?"
פז: "לא".
מרצה: "אלכוהול? סמים? משהו?"
פז: "לא…"
מרצה: "אז בשביל מה אתה רוצה לחיות עד 120?"
 (מכללת סינרגיה ת"א, קורס בטווינה רפואה סינית, 2005. מתוך: ציטוט. קום)

כמה קל לעיתים לשכוח שאנו לא מכונה במרדף המסחרר של החיים. מה קורה לנו? רוצים ללמוד ליותר תארים, לשלוט בכמה שיותר שפות,להשתתף בעוד סדנאות והשתלמויות, להקדיש זמן לתחביבים בשביל הנפש והאתגר, לטייל במקומות שלא ביקרנו וגם לחזור אליהם בשנית, לקרוא ספרים/ לצפות בסרטים/ להאזין לשירים שהמליצו לנו וגם את אלה שבחרנו לבד, לאכול אוכל בריא שבישלנו, אחרת נסתכן בצבעי מאכל, שומן רווי, חומרים משמרים ושלל הפתעות מזיקות, להתאמן בעקביות כחלק משמירה על אורח חיים מאוזן, להיזהר מהשמש ולהגן על עצמנו מפניה אך גם לזכור את יתרונותיה, להשתדל למרוח בעקביות קרם לחות לפנים/ לעיניים/ לגוף, להשתמש בסרום, בפילינג, במסכה ובשאר טיפולים אינסופיים כדי שהקמטים לא יבקרו במצחנו בטרם עת, להחליט על מסלול קרירה, להשקיע בה עד כלות, לעבוד עד מאוחר ובמקביל להיראות תמיד מטופחים בלי שערות מיותרות על גופנו ומבלי לשכוח את התור הקבוע אצל הספר והמניקוריסטית, לערוך את כל הסידורים ולשלם את כל התשלומים בזמן, להיות חברים/ בני זוג/ בני משפחה טובים שנמצאים שם כשצריכים אותם ושזוכרים את האירועים המיוחדים.

אנחנו רוצים להיות יותר טובים, יותר שנונים, יותר מוצלחים, יותר חברותיים, יותר אסרטיביים, יותר סבלניים. לחשוב מהר, להבין מהר, לנתח מהר, לפעול מהר. פוחדים מכישלון, פוחדים מאכזבה, פוחדים מבינוניות, פוחדים לבחור בדרך לא נכונה. רצים אחרי שעון החול, אחרי הזמן שאובד מבלי לשוב, בדרך לכבוש עוד פסגה רק כדי שלא נהנה מהנוף המשתקף ממנה.
במבט מן הצד על הסובבים אותי ועל חיי, אני כבר לא יודעת של מי החיים האלה? וממה נוצר כל הבלבול והטירוף הזה?
אני אוהבת להשוות את התהליך שעובר על בני האדם לחיי הפרפר(לא נכון מבחינה אנטומולוגית). הזחל שניזון בתחילה מכל הבא ליד, בהמשך לומד לבחור לעצמו את העלים המובחרים והטובים ביותר, גדל, מטפח ומעכל את הדברים שלמד וחווה בשלב הגולם, מתאבק עד שמשתחרר מכל מיני כבלים ומחסומים, ולבסוף הופך לפרפר מרהיב שעף גבוה מעל כולם. יש אנשים שמגיעים לשלב הזה בגיל 20, יש בגיל 50, ויש גם את אלה שלעולם לא מגיעים לשלב זה.
אני מוקפת בכל כך הרבה אנשים מוצלחים, מוכשרים, יפים וטובים, שלא ברור להם לאן פניהם מועדות. רובם מבולבלים במרוץ עם נקודת זינוק אך בלי נקודת סיום ברורה, בדרך להיות פרפר מרהיב שעף גבוה מעל כולם.
בימים האחרונים זה כבר הפך לבדיחה שכל שיחה עם מישהו מתחילה בסיפור על זה שהלך לפסיכולוג וההוא שביקר אצל המדיום, המכשף, היועץ תעסוקתי, המטפל זוגי, הנומרולוג, הקואצ'ר.

לי לפעמים נדמה שהפסדתי את השיעור בו מלמדים איך לעשות את כל הדברים האלה, ולהיות טובים בכל בו זמנית, כאילו שישנו סוד שעבר בטלפון שבור, ולא שמעתי היטב את מה שלחשו לי באוזן כמו האחרים, אך זה ממשיך לעבור הלאה.
קל לשכוח שאנחנו לא מכונה, אפילו מכונה קורסת לבסוף. למזלנו, גם אם אנו שוכחים יהיה מי שיזכיר לנו. הגוף, הנפש והרוח נותנים את איתותיהם כשהגזמנו. כמו שקרה לי השבוע, אחרי שהעמסתי עליהם יותר מדי, הם דרשו מנוחה באמצעות חום גבוה, באותה הזדמנות הם גם מזכירים שאנו לוקחים אותם כמובן מאליהם ושוכחים להודות על שהם בריאים, חזקים ועומדים בנטל ובלחץ במרדף שהחיים האלה מזמנים.
לא יודעת כבר מי מנצח בחיים האלה,
רק נדמה שיש הרבה מפסידים,
אולי באמת אין טעם בלחיות עד 120,
אבל במחשבה שניה, יש בהם כל כך הרבה דברים נפלאים…

פוסט זה פורסם בקטגוריה תהיות ותובנות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על של מי החיים האלה?

 1. אמיר ד. הגיב:

  זאת אחת הסיבות שתמיד קנאתי בערסים ופרחות. תמיד היה נראה שהם קמים בבוקר ואין להם את המטען העצום הזה על הגב של "מה אני אעשה עם החיים שלי? מה המשמעות של כל זה?" הם פשוט קמים, בוחרים גופיית רשת ושרשרת תואמת, מעמידים את השיער עם ליטר ג'ל, שמים כפכפים ומוכנים לכבוש את היום וזהו. אין שום דבר מעבר.

  הנוירוזה (הפולנית) שאת מתארת נשמעת מאוד מוכרת, בטח בעידן הנוכחי בו משדרגים כל פליץ בחיים פעמיים בשבוע וגם אז פוזלים למה שיש לאחרים כי אפשר שלא. אני לא יודע ב-אמת מי יודע לאן הוא הולך. תמיד מצאה חן בעיניי השורה בשיר של ארוסמית': Life's a journey, not a destination ואני חושב שהיא מסכמת יפה את מה שכתבת.

 2. BoR|S הגיב:

  ל-לימור:
  לפי מה שאני יכול להבין מהפוסט שלך – המנצח הוא זה שיודע לאן פניו מועדות ואינו ממשכן את חייו למען המטרה הזאת. אני משוכנע שחיים ללא מטרה הם לא חיים אמיתיים, אבל המטרה צריכה להיות שקולה ופרופורציונית למשאבים שמקדישים לה. אם מישהו מקדיש למטרה שהוא בחר לעצמו יותר מידי צומת לב והדבר בא על-חשבון כל הסובבים אותו ולעיתים אף על חשבונו האישי – מוטב לאדם הזה לשקול את צעדיו בשנית.

  ל-אמיר:
  מלבד שלבי ההתייפיפות הללו שתיארת, מרבית האנשים "הרגילים" עושים את האותו הדבר בדיוק לדעתי.

 3. לימור הגיב:

  אמיר,
  אין שכל- אין דאגות. אבל אני מעדיפה לחיות בתוך הדילמות המורכבות של עצמי, גם אם המחיר בסוף גבוה ועכשיו אני חולה 😦 (שלא מסוגלת לנוח). לכל אדם הדילמות והשאלות של עצמו, לא חושבת שלמישהו "תמיד" פשוט בהם. אני כבר אחרי ההשלמה עם העובדה שלעולם לא אהיה מאנשי ה-8 🙂

  בוריס,
  מנצח? אני לא יודעת מי המנצח, אני רק יודעת שבמרדף הזה אפשר להפסיד כל כך הרבה מצד אחד, אבל מצד שני גם אפשר לחוות ולהשיג יותר. כל אדם צריך לשאול עצמו מהו המחיר שהוא מוכן לשלם עבור המטרה שסימן לעצמו. אבל לפעמים בלהט העשייה שוכחים…

 4. אורן הגיב:

  אנחנו במירוץ הלא נכון. רובנו נמצאים בתוך מירוץ לריצוי הסביבה. הפרדיגמה הפולנית אמנם עוצרת את המירוץ בתואר נחשב או בתפקיד שמצלצל יפה, אבל החיים לא באמת נגמרים בזה, זו הבינוניות האמיתית כמו שאני רואה אותה.

 5. אמיר ד. הגיב:

  בוריס – הנקודה שניסיתי להעביר היא שישנם אנשים שיותר לחוצים מהשאלה הקיומית "החיים לאן?" וישנם אלה שפשוט חיים אותם. כמו שלנון אמר פעם: Life is what happens when you're busy making other plans.

 6. לימור הגיב:

  אורן,
  אני מסכימה,שריצוי הסביבה, זו אכן בינוניות במיטבה, כמו גם תפקיד או תואר "נחשב". אולי אצל אנשי ה-8 נקודת הסיום היא שם, לא אצל אנשי ה-11…

 7. BoR|S הגיב:

  ל-אמיר ד:
  לשאלה "החיים לאן?" יש שתי תשובות למעשה – התשובה הפטאליסטית והתשובה הריאליסטית. הראשונה אומרת שפנינו בסופו של דבר מועדות למוות והשנייה גורסת כי החיים שלנו הולכים לאן שנכוון אותם.

  ל-לימור:
  המנצח בסופו של דבר הוא זה שטוב לו והוא באמת נהנה והצליח במה שהוא תכנן לעצמו.

 8. אמיר ד. הגיב:

  בוריס, אני עדיין מנסה להבין איפה הערס המצוי נכנס לפי ההגדרות שלך 😉

 9. shin הגיב:

  slow down u move to fast
  got to make the morning last…

 10. goodonion הגיב:

  לדעתי אנחנו מנסים להלביש על החיים אפיון שלא שייך אליהם – התחרות. בגלל זה מדברים על מנצחים ומפסידים ומה לא.

  המבחן שלי הוא פשוט – אם בבוקר אני "מזנק כארי" – גם אם לא לעבוד את השם – מחכה ליום החדש ובלילה במיטה אני מרגיש שהיה יום טוב – החיים כנראה בכיוון הנכון.

 11. לימור הגיב:

  shin,
  אקח זאת לתשומת ליבי…

  goodonion,
  "מזנק כארי"- אהבתי! צודק!

 12. BoR|S הגיב:

  ל-אמיר ד:
  אני חושב שלקטגוריה השנייה – כי למעשה הקטגוריה השנייה מכילה בעצם את הקטגוריה הראשונה אבל ללא ההשלמה העיוורת עם הגורל שנגזר וניסיון להפיק תועלת לפני שהסוף הפטאלי מגיע (מתישהו, בעתיד המעורפל שאין טעם לחשוב עליו – בניגוד לגישה הפטאליסטית שמאמינה שהנה זה עוד רגע פה אז חבל על הזמן).

 13. הזכרת לי את השיר "wear sunscreen"… 🙂

 14. לימור הגיב:

  שמתי לב שהזכרתי כאן לכמה כל מיני שירים :)אחרי שסיימתי לכתוב, וקראתי את השורה : "להיזהר מהשמש ולהגן על עצמנו מפניה אך גם לזכור את יתרונותיה"- גם אני ניזכרתי בשיר הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s