האורך כן קובע?

בסופ"ש קראתי את קורותיו של 'מר נמוך' בערוץ יחסים של ynet. בטור, מוחה 170 הסנטימטרים או ליתר דיוק 170.5 על העדפה של בחורות לגבוהים מהן.
מפליא עד כמה הנורמה הזו מושרשת בהעדפות שלנו בבחירת בני זוג, שהרי מדובר בהעדפה הדדית, הפוכה וגורפת.
אחד הפחדים הגדולים של בחור (הרוב) הוא שחלילה זו שלצדו תהיה גבוהה ממנו ולו בסנטימטר אחד. ואילו לבחורה קשה לסבול את המחשבה שעליה תכף לקשור סביב מותניה סינר כדי להכין לילד פסטה. (כן אני יודעת שישנם גם מקרים בהם, נמוכות מדי חוששות מבחורים גבוהים מדי והפך)
רובינו, וגם פמיניסטית שכמותי, עדין מעדיפות אותם גבוהים מאתנו, ולא משום שקראנו שגבוהים מרווחים יותר. כמובן רצוי גם שהם יותאמו לעקבי הסטילטו שאנו נועלות לעיתים, שהרי אין לנו כל כוונה לוותר עליהם בגלל הגובה שלהם. ולמען הסר ספק והסדר הטוב- אנו לא רואות בהם חלילה סוג של אקססוריז.
נדמה שבכל הקשור לאורך, עדיין אין מספיק אמיצים או שוברי מוסכמות או רציונליים או לא רדודים. אני לא יודעת כיצד להגדיר זאת כיון שרבים עשויים לטעון שהגבוה הוא עוד קריטריון למשיכה, ובזוגיות המשיכה היא מכרעת. כנראה שאנו זקוקים לזוגות נוספים כמו אביב גפן ושני פרידן, שלא יותאמו לנורמה.
האם ההסבר מצוי באבולוציה?
לפי הפמיניזם האבולוציוני שאני מסכימה עם חלק מעקרונותיו:

גברים ונשים עברו אבולוציה שונה, שמבוססת על עקרונות הברירה הטבעית והברירה המינית. כתוצאה מהאבולוציה השונה, ישנם הבדלים משמעותיים בנוגע להעדפות מולדות, רגשות והתנהגויות. ההבדלים הללו באים לידי ביטוי בממוצע ולא ניתן לשפוט גבר או אישה בודדים על פיהם.

בסקירה מרתקת שכתב גיל גרינגרוז אודות הפסיכולוגיה האבולוציונית, הוא מסביר את העדפה של נשים לגבוהים מהן:

מוסכמה ידועה היא שנשים מעדיפות גברים גבוהים מהן. תשאלו כל אישה, ורובן ככולן יאמרו שהן תעדפנה בן זוג גבוה (במקרים רבים גבוה הרבה יותר מגובהן). אם נשאל אותן לסיבה להעדפה הזו, רבות תתקשינה לשים את האצבע בדיוק על מה מפריע להן. הן יתנו תשובות כמו, זה פשוט לא נראה טבעי, זה לא מרגיש מאוד נוח וכו'. כמו בדוגמא שנתתי לשאלה למה גברים גבוהים בממוצע מנשים (ראו חלק א'), כך גם פה התשובה היא מעגלית ולא ממש מסבירה שום דבר. אם לעומת זאת מסתכלים על הנושא מבחינה אבולוציונית, אפשר בקלות לראות את ההיגיון שעומד מאחורי זה. גברים גבוהים ואתלטיים היו לרוב חזקים יותר פיסית, וגם ציידים טובים יותר. משיכה למאפיינים הללו הגיונית אצל נשים, אבל לא לגברים. נשים גבוהות ואתלטיות לא נחשבות למושכות במיוחד ובהרבה מקרים נתפסות דווקא כלא אטרקטיביות.

הסבר אחר שקשור, איך לא ב-אימא, ניתן למצוא אצל רפיק בטור על מלחמת המינים, בו הוא מסביר מדוע גברים מעדיפים נמוכות מהם:

גברים רוצים אישה קטנה. למה? בגלל שהם לא סגורים על עצמם. אישה גדולה מקטינה אותם. ומי היתה האישה הגדולה הראשונה? איפה זה התחיל לנו? אצל אמא…

ניתן לומר בכלליות שחוץ מגברים יוצאי דופן שהצליחו למצוא מודלים גבריים טובים שמשחררים אותם מהצורך לפסול את הנשיות, כל השאר מפחדים מדמות אישה גדולה ולכן בוחרים אישה שהיא מהם ומטה. יותר נוח לנו עם ילדות. אפשר לראות את זה במדיה. מה זה כוסית היום? מהי הדמות הנשית המושלמת כפי שמצטיירת בפרסומות? בטלנובלות? אגם רודברג. מישהי מתוקה, עם גוף נערי אבל עם ציצים ועם עיניים גדולות ושפתיים מושלמות, שמזכירה יותר תינוקת מאשר אישה. מישהי קטנה שעושה לך חשק להגן עליה, שעוזרת לך להרגיש גברי ועוצמתי גם אם אתה לא.

לעומת הגובה, המוסכמה בעניין הגיל, בה הגבר גדול במספר שנים מהאישה, נשברת לעיתים קרובות יותר. אולי כי גיל אפשר להסתיר – כל עוד לא שואלים. למרות שבתיכון הבנות מביטות לעבר הבנים בשכבות הגבוהות, ובני השכבה שלהן מתלוננים שעליהם לצאת עם קטנות מהם. בגיל 35 פלוס מינוס, קורה משהו הפוך, אלו מעדיפים את בנות ה-25, ובנות גילם לא מבינות מדוע הם כבר לא מעוניינים בהן. ככה זה – גלגל מסתובב, אה?

אח..בני האדם…
הם כאלה יצורים שטחיים לפעמיים…

פוסט זה פורסם בקטגוריה זוג וזוגיות, פמיניזם. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על האורך כן קובע?

 1. sagi הגיב:

  אני לא חושב שזה מפתיע מישהו שהמיין סטרים מטופש, או שההגדרות והקריטריונים שלו הם שיטחיים במקרה הטוב, גובלים בפסיכוזה או מעבר לה במקרה הרע. אבל מה שמפתיע בכל העניין, הוא שהכותבת, שמתיימרת לעמוד כאנתרופולוגית – מחוץ לחברה, מוצאת מזור בקשריו, קוראי התיגר מבחינה הוריזונטלית ככל שיהיו, של אביב גפן.
  את שקועה עד הצוואר בבוץ, אין פלא שהדברים נראים עגומים. אבל זה, לכל הפחות, יומרני להסיק מתוך המצב הזה על כלל בני האדם.

  אני מקווה שלא העלבתי אותך,
  לילה טוב.

 2. לימורצ הגיב:

  אני מבינה שנגעתי בנקודה רגישה.
  צר לי שאתה נעלבת.

  לא הייתה לי כל כוונה להסיק על כלל בני האדם, הפוסט נכתב בהומור וקלילות, שכנראה לא הבנת.

  ציטוט מסקירה אנתרופולוגית- לא הופכת אותי ל"מתיימרת לעמוד כאנתרופולוגית", בדיוק כמו שאם הייתי מצטטת שירה- לא הייתי מתיימרת לעמוד כמשוררת.

  אביב גפן זו סתם דוגמה, אולי לא טובה, אבל באותה מידה יכולתי לכתוב על כל זוג אחר, אל תקח את זה אישית.

  חוצמזה, תביט קצת על זוגות מסביב, תרצה או תכחיש, במרבית המקרים, הגבר גבוה מהאישה. ולא משנה אם מדובר בגבוהים או נמוכים-המוסכמה נשמרת.

  אני התוודתי שגם אני שיטחית בשל העדפה חסרת ההיגיון הזו!

  בפעם הבאה אני לא אשכח את הבקיני, אם כבר בוץ.

 3. polespresso הגיב:

  אממממ… לפי דעתי אם אדם בגובה מטר שישים היה כותב את הטור היית מגלה במפתיע שלא אכפת לו להסתובב עם גבוהות.. מה שמוזר הוא שדווקא הבינוניים-גבוהים ירתעו מגבוהות מהם.

  יש תיאוריה אבולוציונית מאחורי ה, אבל אני אדבוק ברעיון הבטחון והדימוי העצמי, כי הכל מתחיל ונגמר שם. מי שבטוח בעצמו, לא יטיל סייג על שידוח בגלל גובה, משקל או כל דבר אחר.. 🙄

 4. polespresso הגיב:

  * שידוך כמובן, שידוח זה דבר אחר לגמרי וקשור למהדקים.

 5. לימורצ הגיב:

  1.70 זה אכן לא כ"כ נמוך. אז המסקנה שלך – שהכל בראש? זה יכול לעזור להתמודדות.

 6. drharry הגיב:

  אין לי בעיה להסתובב עם גבוהה ממני רק לצערי לא מצאתי הרבה גבוהות ממני (אני 1.80)
  🙂

 7. לימור צ הגיב:

  כנראה גם שלא תימצא. זו אחת הבעיות של דוגמניות בישראל שלא מצליחות לפרוץ בחו"ל בגלל גובהן.

 8. יופי הגיב:

  מסכימה על האידיוטיות של הכלל החד כיווני של בחירת בן זוג יותר גבוה, או בת זוג יותר נמוכה (תלוי איך מסתכלים על זה). הרעיון שבנות גבוהות מוותרות על שיעורים ניכרים מהגברים בעולם מראש, בשל פרט רנדומלי כמו גובה, נראה לי שגיאה רצינית מצידן. בואו נודה, ממילא יש יותר בנות שוות מבנים שווים, ואנחנו לא יכולות להרשות לעצמנו את הפינוק שבפסילת חלק כה ניכר מההצע המוגבל ממילא.
  אבל לא מסכימה לגבי ההסברים האבולוציונים. מנסיוני, ברוב המכריע של הפעמים שעולים טיעונים אבולוציונים בהקשר של יחסים בין המינים, זה כדי להנציח ולהצידק נורמות שובינסטיות. והמדעיות שם מוטלת בספק.
  נהניתי מהפוסט!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s